Zahlasujte za strom z Bešeňovej v ankete Strom roka

júl18

Zahlasujte za strom z Bešeňovej v ankete Strom roka

Iné 0 comments

Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 17. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Medzi finalistami z rôznych kútov Slovenska sa dostala aj borovica z Bešeňovej.

Borovica sa nachádza na kopci nad obcou Bešeňová (GPS: 49.119532, 19.434546). Stojí osamotená, mimo lesa, za ňou sa vypína už len mohutný Choč. Ľudia z dediny a širokého okolia k nej radi chodia na prechádzky pokochať sa nádherným výhľadom na Bešeňovskú priehradu, dobre vidno Ružomberok aj Liptovský Mikuláš. Strom sa pred pár rokmi objavil aj v piesni Čokoláda od Simy Martausovej.

 

Druh: Borovica lesná
Latinský názov: Pinus sylvestris
Vek: 100 rokov
Obvod: 260 cm
Výška: 15 m
Lokalita: Severne od obce Bešeňová

Hlasovanie

Hlasovanie prebieha na webe Strom roka 2019 alebo na sociálnej sieti Facebook vo fotoalbume.

Vyhodnotenie

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2019 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Fotogaléria

Foto: Martin Babarik